کم‌خوابی شانس آلزایمر را افزایش می‌دهد

[ad_1]

  • ۲۴ تیر ۱۳۹۶
  • بازدید: ۴۷ بار

وقتی افراد یک شب را با کم‌خوابی یا خواب بی‌کیفیت به صبح می‌رسانند، میزان دو نوع پروتئین به‌نام‌های بتا آمیلوئید و تائو در مغزشان افزایش می‌یابد و درنتیجه این اتفاق می‌تواند خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را در آنان بیشتر کند.

سلامتیسم

کمبود خواب می‌تواند عواقب نگران‌کننده‌ای برای سلامتی ما داشته باشد، از چاقی گرفته تا بیماری‌های قلبی. با این‌حال، یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که فقط یک شب کم‌خوابی می‌تواند به تجمع پروتئین‌هایی در مغز منجر شود که در ابتلا به بیماری آلزایمر نقش دارند.

محققان دانشگاه واشنگتن در این مطالعه متوجه شده‌اند که وقتی افراد یک شب را با کم‌خوابی یا خواب بی‌کیفیت به صبح می‌رسانند، میزان دو نوع پروتئین به‌نام‌های بتا آمیلوئید و تائو در مغزشان افزایش می‌یابد و درنتیجه این اتفاق می‌تواند خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را در آنان بیشتر کند.

آنان در این مطالعه، از ۱۷ فرد بزرگسال درخواست کردند تا ۲ شب را در یک اتاق خاص و با استفاده از هدفون بخوابند. در این شب‌ها، وقتی که این افراد به مرحله خواب عمیق رسیدند، خواب آنان با استفاده از پخش موسیقی مختل می‌شد. بررسی‌های محققان در صبح روز بعد نشان می‌دهند که مختل شدن خواب افراد در مرحله خواب عمیق،‌ با افزایش میزان پروتئین‌های مرتبط با بیماری آلزیمر در مغز آنان همراه است.

به‌گفته محققان، «واضح است که یک شب کمبود خواب مستقیما باعث ابتلا به بیماری آلزایمر نمی‌شود. با این‌حال، تجمع این پروتئین‌ها در مغز به‌واسطه کمبود خواب در درازمدت، خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش می‌دهد».

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *