چرا خانم‌های مبتلا به سرطان پستان باید ورزش کنند؟!

[ad_1]

چرا خانم‌های مبتلا به سرطان پستان باید ورزش کنند؟!

  • ۲۶ تیر ۱۳۹۶
  • بازدید: ۳۴۶ بار

استرس شدید در خانم‌های مبتلا به سرطان پستان می‌تواند به شکل‌گیری اختلال در حافظه منجر شود، اما یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که ورزش کردن می‌تواند به جلوگیری از چنین اتفاقی کمک کند.

سلامتیسم

استرس شدید در خانم‌های مبتلا به سرطان پستان می‌تواند به شکل‌گیری اختلال در حافظه منجر شود، اما یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که ورزش کردن می‌تواند به جلوگیری از چنین اتفاقی کمک کند. گزارشی از این مطالعه در Psycho-Oncology منتشر شده است.
دکتر شوبان فیلیپس، مسئول مطالعه، می‌گوید: «ما متوجه شدیم که فعالیت بدنی از درجه متوسط تا شدید، واقعا از نظر روان‌شناختی برای زنان مفید است و به سهم خود، به حافظه آنان کمک می‌کند».

اختلالات حافظه‌ای پس از سرطان معمولا به شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی نسبت داده می‌شوند، اما یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهند که چنین مشکلاتی ممکن است با وضعیت عاطفی زنان مرتبط باشند. این متخصص می‌گوید: «این زنان وحشت‌زده هستند، استرس دارند، ‌خسته‌اند و اعتماد به نفس‌شان پایین آمده است. همین حالت‌ها می‌توانند از نظر روانی زیان‌آور باشند و به شکل‌گیری اختلالات حافظه‌ای منجر شوند».

محققان در این مطالعه، اطلاعات مربوط به بیش از یک هزار و ۸۰۰ نفر از بازماندگان مبتلا به سرطان پستان را بررسی کردند. در طی این بررسی، ۳۶۲ نفر از این خانم‌ها از دستگاه‌هایی به‌نام «شتاب‌سنج» استفاده کردند که وضعیت تحرک بدنی آنان را ثبت می‌کرد.
نتایج نهایی به محققان نشان داد که فعالیت بدنی از درجه متوسط تا شدید مثل پیاده‌روی سریع‌، دوچرخه‌سواری، دویدن یا مشارکت در کلاس‌های ورزشی، استرس و خستگی این خانم‌ها را کاهش می‌دهد. این فعالیت‌ها حتی فواید روان‌شناختی داشتند و به بهبود وضعیت حافظه آنان کمک کردند.

مطالعه مطالب زیر پیشنهاد می‌شود:


در همین زمینه بخوانید…

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *