آشنایی با ترکیبات ضدپیری و کاربرد آنها

[ad_1]

  • ۰۱ امرداد ۱۳۹۶
  • بازدید: ۲۱ بار

محصولات حاوی آنتی‌اکسیدان‌های مهم ازجمله ویتامین E، ویتامین C و کوآنزیم Q۱۰، می‌توانند به ترمیم پوست‌های پیرشده کمک کنند. به‌علاوه، این محصولات حتی می‌توانند از پوست در مقابل آسیب‌های ناشی از نور خورشید و اثرات رادیکال‌های آزاد محافظت کنند.

سلامتیسم

وقتی که دنبال محصولات ضدپیری می‌گردید، با انواع بی‌پایانی از کرم‌ها، لوسیون‌ها، سرم‌ها و پاک‌کننده‌ها مواجه می‌شوید که همگی یک ادعای مشترک دارند: بهتر کردن وضعیت پوست‌های پیرشده. همین مساله خرید محصولات ضدپیری را به کار سختی تبدیل می‌کند، اما آشنایی داشتن با ترکیبات مختلف باعث می‌شود که انتخاب بهتر و دقیق‌تری انجام بدهید.

فهرست ترکیبات ضدپیری

در ادامه با مهم‌ترین و موثرترین ترکیبات ضدپیری آشنا می‌شویم که وضعیت ظاهری پوست‌های پیرشده را بهبود می‌بخشند:

آلفا هیدروکسی اسیدها (AHAs): AHAs می‌توانند از راه‌های مختلفی، شادابی و جوانی بیشتری به پوست بدهند. این راه‌ها عبارت‌اند از کاهش آسیب‌های ناشی از نور خورشید، جداسازی لایه‌های پوستی مُرده و حفظ رطوبت بیشتر در پوست. گلیکولیک اسید، محبوب‌ترین نوع AHAs است.

آمونیوم لاکتات: اگر پوست شما خشک باشد و پوسته بدهد، آمونیوم لاکتات می‌تواند به مرطوب نگه داشتن آن و جداسازی سلول‌های پوستی مُرده کمک کند.

آنتی‌اکسیدان‌ها: محصولات حاوی آنتی‌اکسیدان‌های مهم ازجمله ویتامین E، ویتامین C و کوآنزیم Q۱۰، می‌توانند به ترمیم پوست‌های پیرشده کمک کنند. به‌علاوه، این محصولات حتی می‌توانند از پوست در مقابل آسیب‌های ناشی از نور خورشید و اثرات رادیکال‌های آزاد محافظت کنند. رادیکال‌های آزاد، همان مولکول‌هایی هستند که پوست شما را تحریک می‌کنند و باعث التهاب آن می‌شوند.

بتا هیدروکسی اسیدها (BHAs): BHAs مانند AHAs به لایه‌برداری پوست کمک می‌کنند. این ترکیبات برای کاهش خطوط ریز، چین‌وچروک‌ها و ناهمواری‌های بافتی مناسب هستند. شما می‌توانید BHAs را در فهرست ترکیبات هر محصول، با این عناوین بیابید: اسید سالیسیلیک، سالیسیلات، سدیم سالیسیلات، عصاره درخت بید (willow extract)، بتا هیدروکسی‌بوتانیک اسید، اسید تروپیک یا اسید ترتوکانیک. طبق گزارش سازمان غذا و داروی آمریکا (U.S. FDA)، برای جلوگیری از التهاب و تحریک پوست، BHAs باید همراه با ضدآفتاب استفاده شود.

عوامل رشد: این ترکیبات می‌توانند در محصولات ضدپیری وجود داشته باشند و قابلیت‌های مختلفی دارند که عبارت‌اند از تقویت تقسیم سلولی، رشد بهتر رگ‌های خونی، کمک به تولید کلاژن و الاستین بیشتر در پوست که قوام و استحکام پوست را بیشتر می‌کنند.

اسید لاکتیک: اسید لاکتیک و AHA گرفته‌شده از شیر، دو ترکیب مهمی هستند که معمولا به مرطوب‌کننده‌ها اضافه می‌شوند. استفاده از این ترکیبات براساس دو هدف مهم انجام می‌گیرد: جداسازی سلول‌های پوستی مُرده و افزایش رطوبت در پوست.

پپتیدها: پپتیدها، ترکیبات پروتئینی خاصی هستند که در تولید بعضی از محصولات ضدپیری مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ترکیبات خاص می‌توانند کلاژن پوست را بیشتر کنند و درنهایت ضخامت پوست را افزایش بدهند.

پترولاتوم: پترولاتوم، ترکیب اصلی در ژل پترولیوم است و در تولید انواع لوسیون‌ها و کرم‌ها به‌کار می‌رود. این ترکیب، لایه محافظتی مناسبی برای حفظ رطوبت روی پوست ایجاد می‌کند که درنهایت موجب نرمی بیشتر پوست می‌شود.

اسید رتینوئیک: اسید رتینوئیک (یکی از اشکال خاص ویتامین A)، تنها ترکیبی است که اعتبار آن برای بازگرداندن صدمات ناشی از نور خورشید توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (U.S. FDA) تایید شده است. البته استفاده از اسید رتینوئیک فقط به‌صورت تجویزی امکان‌پذیر است. پس از این‌که اسید رتینوئیک را به‌صورت روزانه و برای چندین ماه استفاده کردید، باید بهبودی بافت پوست خودتان را مشاهده کنید. میزان تولید کلاژن هم در پوست با استفاده از این ترکیب افزایش می‌یابد.

ضدآفتاب: کرم ضدآفتاب، یکی از بهترین محصولات برای جلوگیری از ایجاد نشانه‌های پیری ناشی از نور خورشید است. خطوط ریز و لکه‌های پوستی ناشی از افزایش سن، دو مورد از مشکلاتی هستند که با استفاده کرم ضدآفتاب بهبود پیدا می‌کنند. کرم ضدآفتاب broad spectrum با حداقل SPF ۱۵ برای خرید مناسب است.

اوره: اوره، یکی از ترکیبات رایج در تولید مرطوب‌کننده‌ها است که توانایی پوست برای حفظ آب مورد نیاز خودش را افزایش می‌دهد و مشکل پوسته دادن را در پوست‌های خشک کمتر می‌کند.

نکته: بسیاری از محصولات ضدپیری حاوی چند مورد از ترکیبات بالا هستند. این نکته را هم به یاد داشته باشید که بعضی از این ترکیبات می‌توانند پوست را تحریک کنند و افراد دارای پوست حساس به همین دلیل باید در استفاده از محصولات ضدپیری جانب احتیاط را رعایت کنند. در ضمن، استفاده از چند محصول به‌طور همزمان اصلا توصیه نمی‌شود.

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *