آزمایش خون می‌تواند عود سرطان کولون را پیش‌بینی کند؟

[ad_1]

  • ۳۱ تیر ۱۳۹۶
  • بازدید: ۲۷۰ بار

محققان دانشگاه جان هاپکینز با همکاری محققان دانشگاه ملبورن در مطالعه اخیرشان به این نتیجه رسیدند که نوعی آزمایش خون که تکه‌هایی از DNA مربوط به سرطان کولون را تشخیص دهد، شاید روزی بتواند به پزشکان کمک کند تا عود کردن این سرطان را پیش‌بینی کنند.

سلامتیسم

محققان دانشگاه جان هاپکینز با همکاری محققان دانشگاه ملبورن در مطالعه اخیرشان به این نتیجه رسیدند که نوعی آزمایش خون که تکه‌هایی از DNA مربوط به سرطان کولون را تشخیص دهد، شاید روزی بتواند به پزشکان کمک کند تا عود کردن این سرطان را پیش‌بینی کنند. گزارشی از این مطالعه در Science Translational Medicine منتشر شده است.

به‌گفته محققان، «بیوپسی مایع» با دقتی ناکامل، عود کردن سرطان کولون را در بین بیمارانی که با مراحل اولیه این بیماری مواجه هستند، تشخیص می‌دهد. دکتر نیکولاس پاپادوپولوس، از مسئولان مطالعه، می‌گوید: «اگرچه این آزمایش و آزمایش‌های خون دیگر مبتنی بر DNA بی‌نقص نیستند، اما این مطالعه نشان می‌دهد که اگر ما DNA تومور را در خون افراد مبتلا به سرطان تشخیص دهیم، عود کردن سرطان خیلی بعید می‌شود».

محققان در این مطالعه، وضعیت ۲۳۰ نفر از بیماران را بررسی کردند که مبتلا به سرطان کولون مرحله ۲ بودند و در ۱۳ بیمارستان استرالیا به‌مدت ۴ سال تحت درمان قرار داشتند. بیش از هزار نمونه خون، قبل و بعد از عمل جراحی، از بیماران گرفته شد و نمونه‌های بافتی گرفته‌شده از تومور بیماران مورد بررسی و تحلیل ژنتیکی قرار گرفت.

در طول مطالعه، جهش‌های ناشی از سرطان در هر نمونه خون با استفاده از آزمایش‌های DNA مورد نظارت قرار گرفت. علاوه بر این، محققان هر ۶ ماه به‌مدت ۲ سال بعد از جراحی از سی‌تی اسکن استفاده کردند تا احتمال عود کردن سرطان را تحت نظر داشته باشند.
محققان درنهایت در خون ۲۰ نفر از این بیماران، تکه‌های DNA سرطانی را مشاهده کردند. ۶ نفر از آنان، شیمی‌درمانی تکمیلی دریافت کردند و ۳ نفر از این ۶ نفر با عود کردن سرطان مواجه شدند. در بین ۱۴ نفری که شیمی‌درمانی تکمیلی را انجام ندادند، ۱۱ نفر به عود کردن سرطان دچار شدند که در سی‌تی اسکن مشخص شد.

برای آشنایی با آزمایش خون، کلیک کنید.

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *